7.5 C
Brno
Středa, 29 března, 2023

Starou verandu u domu proměnili na miniaturní a flexibilní bydlení

Malé obytné buňky jsou dnes nadějí na řešení bytové otázky mladých lidí a setkávají se s stále větším zájmem. Italská architektka Francesca Perani navrhla v centru města mikrobyt s rozlohou jen 25 metrů čtverečních.

Malý byt je určen pro pár s italsko-perským původem, a proto i v rámci projektu pocítíte perský nádech. Malý, ale útulný příbytek vznikl rekonstrukcí staré otevřené verandy, která se kdysi používala jako skladovací prostor. Mini bydlení bylo navrženo s úmyslem, aby poskytovalo pocit ticha a intimity v jednotě s okolní přírodou – zahradou a tvořilo soukromý úkryt před ruchem města. Je rozšířením vily postavené v roce 1968 architektem Arménům Manoukian a zrekonstruované Franceskou Perani v roce 2008.

Přečtěte si také
Znovuzrození vlhkého bytu v přízemí: Vysoký strop, přiznané trámy a barevný interiér
Flexibilní interiér a děrovaná druhá kůže
Přestože prostor je minimální, je zároveň multifunkční, protože interiér je snadno přizpůsobitelný potřebám domácích. Když je třeba přemění se na obývací pokoj, ložnici, hernu, společenskou místnost nebo pracovnu. Střešní zahrada funguje jako další vnější plocha.

Detail děrované kovové mřížky na mikrobyte
Zajímavostí projektu je „druhá kůže“ – děrovaná kovová mřížka, která funguje jako majestátní a přitom hravé stínění charakterizující celou obnovu. Zdroj: Francesca Perani

Vnější tvar bývalé verandy zůstal nezměněn, fasáda dostala zemitou barvu, přibyly velké otvory. Zajímavostí projektu je „druhá kůže“ – děrovaná kovová mřížka, která funguje jako majestátní a přitom hravé stínění charakterizující celou obnovu. Mřížka stojí před jižní fasádou a definuje trojúhelníkovou zahradu. Její oblouky odkazují na starověkou perskou architekturu. Tato sluneční clona funguje i jako funkční reakce na potřebu soukromí.

Detail děrované kovové mřížky na mikrobyte
Oblouky odkazují na starověkou perskou architekturu. Zdroj: Francesca Perani

OSB desky, gres, modrá pryskyřice
Omezené rozměry a extrémní úzkost stávající budovy předpověděli, že projekt musí být řešen jako flexibilní a multifunkční. Pokud jde o dispozici, nebylo mnoho nad čím přemýšlet. O to více se architektka pohrála s materiály a barvami. Interiérový design se skládá ze dvou monochromatických oblastí v otevřeném kontrastu.

Přečtěte si také
Ekologický dům z neobvyklého materiálu: Slyšeli jste už o konopném betonu? Jaké jsou jeho výhody?
Teplé OSB desky definují obývací pokoj (19 metrů čtverečních) jako jedinečný texturovaný povrch, který je osvěžen recyklovanými rukojeťmi ze 60. let a mramorovým Gres v kuchyňské části. Koupelny definuje dramatická modrá lesklá pryskyřice, připomínající perské indigo. Nechává vyniknout zářivě bílé kování a příslušenství. Sprcha, umístěná na opačné straně než větší koupelna, využívá soukromý venkovní zahradní prostor umístěný před francouzskými dveřmi.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality