12.9 C
Brno
Pondělí, 29 května, 2023

Co zkontrolovat před dlouhou cestou autem

Vlastnictví osobního vozidla, potažmo jízda autem s sebou přináší dávku odpovědnosti a kontroly. Dodržování pravidel a bezpečnosti je jen malým dílkem. Jak zaopatřit bezstarostný provoz auta? Jak je to s provozními kapalinami, autolékárničkou či dálniční známkou? 

Pro bezpečný a plynulý chod automobilu nestačí doplňovat benzín, naftu a ostatní pohonné hmoty. Vozidlo je komplexní soustava, která vyžaduje péči a pravidelnou údržbu. A to nejen při delších jízdách. Správné fungování jednotlivých částí vozu mají na svědomí chladící a provozní kapaliny v autě, bez nichž se řidič daleko nedostane. 

Motorový olej je jednou z nich, bez něhož by došlo k takzvanému zadření motoru a vůz by dále nemohl pokračovat. Jakmile se na palubní desce rozsvítí kontrolka, je nutné okamžitě zastavit a olej doplnit. V opačném případě hrozí poškození motoru. 

Hladinu motorového oleje lze snadno zkontrolovat pomocí dlouhé měrky. V ideálním případě by se měla nacházet mezi ryskami MIN a MAX.

Chladící kapalina naopak předchází přehřátí motoru, což může být na cestách velmi nepříjemná záležitost. V opravdu nouzových případech dokáže dočasně problém vyřešit obyčejná voda, ovšem jakmile to situace umožní, je potřeba zajet na čerpací stanici, ještě lépe do autoservisu, kde se o doplnění správné kapaliny postarají odborníci. 

Brzdová kapalina je nezbytná pro správné fungování brzd. Na případný problém by měla dopředu upozornit kontrolka s vykřičníkem na palubní desce, aby nedošlo k selhání brzdového systému přímo za jízdy. 

Další nezbytnou kapalinou je hydraulický olej, který podporuje posilovač řízení. Bez ní bude velmi těžké točit volantem. Nelze přehlížet ani kapalinu do ostřikovače. Přestože není nezbytná pro provoz auta jako takový, je důležitá pro čištění předního skla a bezpečné vidění. 


Hledáte vhodné pojištění pro Váš vůz? Najděte to nejvhodnější pojištění auta ještě dnes.


První pomoc při nehodách je zásadní. Pomůže autolékárnička

Přítomnost autolékárničky je daná zákonem. Malá krabička první pomoci patří k povinné výbavě, neboť díky ní dokáže i laik poskytnout nezbytné ošetření zraněnému před příjezdem záchranné služby. 

Platnost obsahu je stanovena na 48 měsíců. Za prošlý nebo nekompletní obsah autolékárničky hrozí řidiči vysoká pokuta. 

Autolékárničku lze sestavit dle jednotlivých kusů, nebo pořídit již kompletní. Cenový rozdíl je minimální. 

Delší meziměstské případně mezistátní cesty vyžadují nákup dálniční známky. Od roku 2021 je k dispozici nepřenosná známka elektronická, což motoristům šetří čas při jejím pořízení a poskytuje různé výhody

Za největší výhodu je považována volba data platnosti a kamerová kontrola. Řidiči již nemusejí známku lepit a odlepovat ze skla, nýbrž dostávají elektronické upozornění na blížící se konec platnosti. 

Ověření platnosti dálniční známky je možné na webu edalnice.cz, po zadání SPZ. Za absenci dálniční známky hrozí řidiči pokuta až 20 tisíc korun. Od povinnosti mít dálniční známku jsou oproštěny historické vozy, elektrovozy, hybridy, auta na vodíkový pohon, či automobily ZTP. Poloviční slevu z pořizovací ceny dálniční známky mají ekologická vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) nebo biometan. 

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality