4.8 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

Péče o zahradu v září: Na co nezapomenout?

V září si zahrádkáři ještě neodpočinou, protože je čeká hromada práce. Léto se pomalu chýlí ke konci a zahradu třeba pořádně připravit na podzim. Na co nesmíme zapomenout, aby byla na jaře zdravá a krásná?

Dopřejte péči trávníku
Ani v září nezapomínejte na váš trávník. Pokud ho dobře připravíte před zimou, na jaře se vám odvděčí hustým sytě zelený kobercem a zdravým vzhledem. V první řadě ho třeba posekat, ale ne na příliš nízkou výšku. První mrazy by pak mohl snášet těžší.

Rovněž z něj nezapomeňte pravidelně odklízet spadané listí. Už i tak má na podzim méně světla a nahromaděné listí ho o něj obírá ještě více. Navíc by pod jeho záplavou mohl začít hnít a vytvořily by se na něm nevzhledné hnědé skvrny.

Muž odhrnuje listí s akumulátorovým fukar
S akumulátorovým fukar od EGO POWER + odklidíte listí rychle a ekologicky. Zdroj: VVED TECHNIKA, s. r. o

Nejjednodušší ho z trávníku odstraníte fukar na listí. Úklid je s ním mnohem rychleji a využijete ho nejen v zahradě, ale i okolo domu. Dokonce s ním můžete vyčistit i sekačku. V zimě vám rovněž pomůže s odklízením nafoukaného sněhu. Pokud si vyberete akumulátorový fukar od EGO POWER +, získáte šikovného pomocníka, který je ekologický, tichý a lehký. Nemusíte se trápit s komplikovaným startováním ani s doplňováním paliva či oleje, jako je tomu u benzínových strojích.

Když budete mít listí odklizeny, můžete se pustit i do dosévání trávníku. Konec léta a začátek podzimu je na to ideální. Půda je stále teplá, což podpoří klíčení semen, ale teploty vzduchu se už nešplhají příliš vysoko. Oprášit můžete i vertikutátor a nezapomeňte také na podzimní hnojení.

sázení jehličnanů v září
Září je ideální pro sázení okrasných jehličnanů a stálezelených keřů. Zdroj: VVED TECHNIKA, s. r. o

Věnujte pozornost okrasné zahradě
I v okrasné zahradě je na konci léta co dělat. Třeba rozsadit trvalky a dvouleté rostlinky a také připravit záhony, kam budete sázet růže. Září je vhodný i na vysazování okrasných jehličnanů a stálezelených keřů. V polovině nebo konci měsíce nezapomeňte vybrat z půdy cibulky jiřin a zasadit cibulky tulipánů a narcisů, abyste mohli na jaře těšit ze záplavy květů. Zejména narcisy potřebují na zakořenění více času, proto je sázejte jako první.

Rovněž myslete i na všechny květiny, které by zimu venku nepřežili, a odložte je. Pomalu Dokončujte také rozmnožování trvalek. Dělením si můžete namnožit například oblíbené pivoňky, kosatce či sasanky a řízkováním zase muškáty nebo růže.

Postarejte se o zeleninový záhon
Ani zeleninový záhon si na začátku září neodpočinou. Máte rádi ředkvičku? Zasaďte ji do něj i na podzim. Stačí najít takovou odrůdu, která má krátké vegetační období, a umístit ji pod fólii nebo do pařeniště. Do záhonu můžete během měsíce vysít i špenát, který budete moci posbírat brzy na jaře. Rovněž nezapomeňte odnést všechnu zeleninovou úrodu a dobře ji uskladnit, aby se vám přes zimu nezkazila. Jde zejména o brambory, mrkev, petržel, celer či o červenou řepu. Posbírejte i cibuli, pokud jste to ještě nestihli, aby ji nenapadla hniloba.

Začátek podzimu je také ideální na rozsazování pažitky, šalvěje, rebarbory, křenu či jiných vytrvalých bylinek a zeleniny. Když bude úroda sklizena, pusťte se do setí zimního česneku a cibule. Potom na prázdné záhony navozte hnůj nebo kompost a pořádně ho zarýľujte. Dodáte tak půdy cenné živiny a lépe ji připravíte na zimu i na jaře.


Příslušenství k bazenum a na zahradu můžete snadno nakupovat i online.


- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality