10.8 C
Brno
Pondělí, 29 května, 2023

Půvabné skalní růže

Hustý a kompaktní koberec, rostoucí na jakémkoli místě v zahradě, na balkoně či terase, atraktivní iv zimním období a zářící několika výraznými barvami – to vše nabízejí nenáročné netřesky (Sempervivum). Budeme ještě přesnější, když doplníme, že netřesky mají několik nových kultivarů, které jsou půvabné nejen barvou, ale i bizarním tvarem listové růžice a dokonce i efektními drobnými květy. V současnosti se začínají stále více uplatňovat v moderním zahradním designu, ale i při zazeleňování balkonů, teras a atypických vegetačních nádob.

Široké spektrum barev
Sortiment netřesků do zahrady a nádob je opravdu bohatý, a tak si může vybrat každý podle svých preferencí a možností. Nejednou se stávají předmětem sběratelské vášně, s oblibou jejich pěstují nejen zkušení zahradníci, úplní začátečníci, ale i děti. Tyto rostliny jsou atraktivní především tvarem svých listových růžic, jejich průměr může dosahovat v závislosti na druhu 0,5 – 5 cm, přičemž může jít o nízké a kompaktně rostoucí formy nebo i druhy s vyšším a vzpřímenějším růstem. Nejkrásnější jsou kultivary, které mají různé zbarvené listy a listové růžice. Paleta barev sahá v tomto případě od šedé, šedozelené, světlo- a tmavozelené k červené, purpurové (kultivar „Krater“) a oranžové. Listy mohou být buď jednobarevné, nebo barvy mohou být různé kombinované. Efektní a žádané jsou ty kultivary, které mají odlišně zbarvené špičky jednotlivých listů (Sempervivum calcareum). Barvy se v případě netřesků mění s přibývající intenzitou slunečních paprsků v létě (ve stínu je barevnost netřesků méně výrazná). Podobně snižování teploty a chlad na podzim a v zimě zajímavě ovlivňují intenzivnější sfarbovanie listů, zejména v případě purpurově zbarvených kultivarů. Některé druhy (Sempervivum arachnoideum) mají navíc listy pokryté drobnými pavučinka, které chrání rostliny před silným a nebezpečným slunečním zářením. I samotné květiny si zaslouží náš obdiv. Nenápadné, avšak velmi zajímavé květy na hrubších stoncích se na starších exemplářích netřesků objevují nejčastěji v květnu a červnu a mohou být růžové, bílé nebo žluté. Po odkvětu odumírá celá rostlina a prožívají pouze nové, menší růžice, které se kolem mateřské rostliny vytvořili ještě před začátkem kvetení.

V záhonech a na střechách
Netřesky si najdou ideální podmínky pro svůj život a rychlou expanzi do bezprostředního okolí i na extrémních místech. V původních lokalitách v přírodě rostou na poměrně neúrodných kamenitých stanovištích, které jsou často vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám (mrazy, nárazový vítr, silné slunce). Uspokojí se is minimálním množstvím substrátu. Lze je pěstovat na místech, kde by se jiným okrasným rostlinám určitě nedařilo (spáry a mezery ve zdech). Mohou to být skalky, suché zídky, již zmíněné spáry v kamenných chodnících, staré zdi nebo i ploché a nakloněné střešní zahrady. V případě, že chceme netřesky pěstovat v různých spárách, stačí, pokud tam umístíme trošku substrátu a zatlačíme do něj mladou rostlinu. V prvních měsících po zasazení je nutné netřesk postřikovat vodou, pouze tak má šanci na rychlé zakořenění. V druhém roce se již objeví několik dceřiných růžic a postupně se osazeny místo zazelená celé. Pěstování netřesků na střechách bylo oblíbené již ve středověku, kdy se tradovalo, že tyto sukulentní rostliny chrání dům před bleskem. V současnosti se v některých zemích (Anglie, Holandsko) k těmto tradicím opět začíná vracet a i u nás si tyto rostliny našly poměrně rychle místo na střešních zahradách. Ze netřesků lze při troše trpělivosti vytvořit v misce nebo na okraji záhonu i netradiční živou barevnou mozaiku (zejména z miniatúrnejších druhů s barevnými listy).

Originální výsadby v nádobách
Netřesky nebo jejich celé sbírky lze poměrně jednoduše pěstovat v různých vegetačních nádobách. Nejkrásnější ukáží v hliněných a terakotových nádobách, lze je však pěstovat iv starých dřevěných korýtka, kameninových valů na venkovských dvorech, v různých miskách nebo iv atypických nádobách. Fantazii se meze nekladou.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality