15.3 C
Brno
Pondělí, 29 května, 2023

Bonsaj – srdce zahrady

Skutečným módním trendům vytváření originálních exteriérů je využívání takových působivých prvků, jako jsou bonsaje. Často tvoří samotné srdce zahrady a dávají jí punc jedinečnosti.

Bonsaje dokáží změnit celkový ráz zahrady a jsou velmi efektním bodem, při kterém se se zájmem přistavíme. A nemusí jít jen o tradiční japonskou zahradu. Bonsaje dokáží obdivuhodně korespondovat i s moderními či klasickými exteriéry. V zahradách, na terasách nebo balkonech pěstujeme především dřeviny našeho klimatického pásma. Z listnatých stromů k nejvděčnějším druhům patří například dub, buk, habr, lípa, ale krásná a dominantní je i bříza s bílou kůrou a záplavou drobných listů či statný jírovec. Pokud máte raději jehličnaté stromy, určitě vás okouzlí působivá síla borovice, tajemný klid smrků či pohádková krása borůvek.
záplava květů
Srdce lidí si vždy dokáží získat kvetoucí druhy dřevin. Mezi nejoblíbenější patří bohatě kvetoucí azalky. Dokáží vydržet v plném květu několik měsíců a těšit tak svých pěstitelů hrou teplých barev. Pěstujeme je v mírném polostínu a vydatně poléváme i hnojíme po celé vegetační období. Patří skutečně k nejpůvabnějším bonsajím. V Japonsku se těší spolu se Sakura – kvetoucími japonskými třešněmi – velké oblibě. Příjemné je i pěstování ostatních dřevin ozdobných nejen svým květem, ale i plody či listy. Pokud si vypěstujete bonsaj například z třešňovitá jabloně (např. Malus halliana), budete se mít po celý rok na co dívat. Na jak rozkvete bílými kvítky a koncem léta své zelené lístky přebarví žlutě a přinese plody v podobě pestrých jablíček.
Bonsaj – srdce zahrady
25978 Dominik Vlaheko

Strom klidu a míru

Tajemným a silným stromem pěstovaným v misce je oliva. Považuje se za strom klidu a míru a zmiňuje se již Bibli. Je velmi vytrvalá a dokáže si poradit i s nepřízní prostředí. Získává tak zvláštní krásu. Její bizarní kmen a stříbřité lístky působí velmi sugestivně a stejně jako před dvěma tisíci lety, i nyní lákají člověka k pozastavení a meditaci. Není zvláštností vypěstovat si na ní pár opravdových oliv.
Jehličnaté stromy v misce
Jehličnaté dřeviny patří k nejoblíbenějším bonsajím. Většinou jsou stálezelené a dají se pomocí drátu vytvarovat tak, že jejich větvičky rostou v pravidelných patrech, čímž připomínají staré stromy. Královnou jehličnatých bonsají je určitě borovice, která je i symbolem dlouhověkosti a prosperity, ale i smrk, jedlička či modřín opadavý dokáží růst ve velmi pěkných kompozicích. Na tvarování bonsají se používá především eloxovaný hliníkový drát. Ním se podle přesných pravidel, které se lze naučit v bonsajové škole, ovinou větvičky, které chceme uložit do pěkného tvaru. Strom tím netrpí, naopak, vhodným uložením koruny se zvýší jeho fotosyntéza, a tedy i odolnost a životaschopnost. Po několika měsících větvičky bonsají přijmou nový tvar a dráty z nich můžeme navždy odstranit. Bonsajistiky je velmi pěkným a zajímavým uměním, které člověku umožňuje tvořit vždy v souladu se zákony přírody. A to je na ní tak jedinečné.
Lesík jako na dlani
Pro lidi, kteří nemají s pěstováním a tvarováním bonsají
Bonsaj – srdce zahrady
Tip: Zahradní nábytek od výmyslu světa

STOLOVÁNÍ

SEDAČKY

HOUPAČKY

LEHÁTKA
InternetovaZahrada – Hliníková sestava NIKOL 1 + 6 – černá
InternetovaZahrada – Hliníková sestava NIKOL 1 + 6 – černá

DOPPLER Ratanová multifunkční sestava MERANO
DOPPLER Ratanová multifunkční sestava MERANO

Dřevěná sestava – velouš Oválný – Eukalyptus
Dřevěná sestava – velouš Oválný – Eukalyptus

InternetovaZahrada – Zahradní balkónový set SALVADOR – cappuchino + pískové podušky
InternetovaZahrada – Zahradní balkónový set SALVADOR – cappuchino + pískové podušky

InternetovaZahrada – Zahradní ratanová sestava OTTAWA hnědá
InternetovaZahrada – Zahradní ratanová sestava OTTAWA hnědá

InternetovaZahrada – Ratanový balkónový set Řím – černý
InternetovaZahrada – Ratanový balkónový set Řím – černý
Pohodo.sk
Zobrazit vše
25979 Dominik Vlaheko

zkušenosti, ale mají estetický cit a rádi by si vytvořili něco originálního, máme výborný tip: vysadit si do mělké misky nebo na plochý kámen pěknou krajinu z mladých sazeniček. Ačkoli i ze zakořeněných řízků tuje. Kompozici lze dotvořit kamínky, mechem, případně drobnými skalničkami. Malý lesík dokáží vysadit i děti a těšit se z něj celá léta, protože bude pomalu růst spolu s nimi. Jedním ze základních pravidel při skupinové výsadbě je lichý počet prvků. Sudá čísla symbolizují úplnost, a tím vlastně i konec, a liché dynamiku a život. To platí pro stromky stejně jako pro květiny v ikebanu nebo kytici.
skalní kompozice
Bonsaj – srdce zahrady
25980 Dominik Vlaheko

Ještě zajímavější, byť poněkud náročnější je výsadba krajinné kompozice na vertikálních skalách nebo osazení bonsají do skály.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality