6.3 C
Brno
Úterý, 23 dubna, 2024

Výhody a nevýhody jídelních stolů z masivu

Jídelní stůl může být vyroben z celé řady materiálů. Určité výsadní postavení si mezi nimi stále zachovává masiv. Proč a jaké jsou jeho nejdůležitější výhody? Má i nějaké nevýhody?

Co je to vlastně masiv

Masivní dřevo alias masiv je ryze přírodní materiál. Vyrábí se ze dřeva, ať už tvrdého nebo měkkého. Tradiční řešení představuje dubový jídelní stůl, setkat se nejčastěji můžete i s bukem nebo jasanem.

Někdy se používá i dřevo stromů jehličnatých. Smrk a borovice patří k levnějším alternativám. Nabízeny jsou na trhu i exotické dřeviny jako palisandr či teak. V tomto případě jsou naopak některé materiály považovány za vysoce exkluzivní, a tedy jsou i velmi drahé.

Stále se jedná pouze o základní surovinu. Svoje místo tady jednoznačně nemají žádná lepidla či jiné chemikálie.

Dlouhá životnost a (ne)náročnost údržby

Masiv je vysoce pevný a kvalitní. Masivní jídelní stůl se nerozvrže a nerozviklá. Oproti nábytku z lamina vydrží až 10x déle.

Pokud už se poškodí, lze jej snadno opravit. U lakovaného povrchu si s tím poradí truhlář, olejované povrchy v lokálním poškození ale snadno zvládne opravit dokonce i laik. Podobně lze přebrousit i voskovaný povrch a vosk znovu aplikovat.

Dřevo má obecně pověst choulostivého materiálu s náročnou údržbou. Lakované povrchy však stačí pouze otřít. Je ale pravdou, že dřevo vyžaduje šetrnější zacházení. Nesvědčí mu extrémní podmínky, potřebuje „dýchat“ a škodí mu prudké výkyvy teplot nebo vysoká vzdušná vlhkost.

Příjemný vzhled a vůně

Jídelní stůl z masivu se vyznačuje v první řadě originálním vzhledem. Tady se samozřejmě může ukrývat i jisté úskalí. Ne každému vzhled dřeva musí vyhovovat.

To lze do značné míry ovlivnit dalším zpracováním. Dřevěný jídelní stůl tak můžeme zkombinovat i s dalšími prvky. Velmi často se používá sklo i kov, které zajistí optické „odlehčení“. Výsledný nábytek pak získá moderní punc.

Navíc můžete ocenit i to, že dřevěný nábytek v čase prakticky dokáže získávat na kráse. Dřevo totiž podléhá přirozeným změnám a dostává tak nezaměnitelnou patinu.

Ekologie a zdravotní nezávadnost

Dřevo je materiálem, který přirozeně voní a neuvolňuje žádné škodlivé látky, neboť se v něm jednoduše žádné nenacházejí. Díky tomu splňuje dřevěný nábytek obecně přísné standardy z hlediska zdravotního. Jídelní stůl ze dřeva je vhodnou volbou pro domácnost s malými dětmi i alergiky.

Stejně tak se jedná i o ekologickou volbu. Dřevo můžeme považovat za obnovitelný zdroj. Často se navíc získává z lokální produkce. Původ materiálu dnes již řada výrobců běžně uvádí. Jakmile nábytek doslouží, můžete ho ekologicky zlikvidovat.

K udržitelnosti přispíváme jednoznačně i tím, že se rozhodneme pro nábytek s delší životností. Neroztáčíme tím pomyslný kruh neustálé spotřeby výměnou méně kvalitního nábytku za jiný už v krátkém časovém horizontu několika let.

Otázka pořizovací ceny

Částečně bychom mohli tvrdit, že k objektivním nevýhodám masivu patří cena. Masiv je náročný na zpracování a při výrobě je nutné zohlednit kvalitu kulatiny. Dbát se musí i na optimální sušení a správné skládání lamel do spárovky, která tvoří základ pro budoucí nábytek.

Není to ale tak úplně pravda, pokud v potaz vezmeme zmiňovanou dlouhou životnost nábytku. Pořizovací cena se tím jednoduše poněkud „rozloží“ do delšího úseku.

Na druhou stranu je nutné přiznat, že pokud patříte k lidem, kteří rádi nábytek obměňují čistě proto, že se jim už nelíbí, ačkoli daný kus ještě úspěšně slouží, masiv pro vás zřejmě vhodný nebude. Jde pak o zbytečnou investici.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality