Drahým kamenům podlehlo lidstvo již ve starověku. Fascinace jejich kouzlem však přetrvala celá staletí. Jejich křehkou krásu však můžeme poměrně snadno poničit. Jak tomu předejít?
Pečujte o své šperky jako o nejdražší poklad
Drahé kameny reprezentují krásu, jíž se lidstvo opájelo již od úsvitu věků. Neznamená to však, že toto přírodní bohatství je přes svou nezpochybnitelnou trvanlivost v čase téměř nezničitelné.
Naopak je potřeba o ně patřičným způsobem pečovat, abychom půvab minerálů dlouhodobě uchovali. Především se jedná o udržení barvy a lesku a také o ochranu, před mechanickým poškozením, jako jsou různé vrypy a škrábance. Při zvláště silném nárazu může drahokam dokonce i prasknout.
Znamená to vnímat šperky s kameny jako ozdoby, které jsou vhodné především pro mimořádné příležitosti. K namáhavějším činnostem, jako je práce na zahradě, si oblíbený prsten s diamantem zkrátka nebereme.
Zásadně své klenoty též chraňme před působením parfémů, kosmetiky, dalších chemikálii, ale i vody. Šperky s kameny mívají „problém“ zejména s vodou horkou.
Nezapomeňte na duchovní péči o své šperky
Ti, kteří navíc věří, že o kameny je potřeba pečovat i v duchovním slova smyslu, rovněž upozorňují, že je potřeba kameny i pravidelně „čistit“ od negativní energie, jíž v čase ze svého okolí absorbují. Stejně tak je nezbytné je naopak pravidelně dobíjet energií pozitivní. Díky tomu mohou minerály znovu a znovu působit na svého majitele svými příznivými účinky.
Péči je potřeba přizpůsobit nejen kamenům, ale i výchozímu kovu, z něhož je šperk vyroben. Zlaté šperky nevyžadují tak časté čištění. Stříbrné šperky jsou oproti tomu náchylnější k přirozené oxidaci, která se projeví černáním šperku.
Domácí rady na čištění šperků jsou v zásadě u obou kovů obdobné. Využívají třeba citron nebo jedlou sodu. Navíc není na škodu nechat svůj šperk pravidelně zkontrolovat taktéž odborníkem, který zvládne i profesionální čištění.
Více informací naleznete v článku Jak se starat o stříbrné a zlaté šperky s kameny na našem blogu.