Stavba domu je náročný a komplexní proces, který vyžaduje přesné plánování. Hlavním cílem je vytvořit pevnou a stabilní stavbu, která vydrží mnoho let. Prvotním krokem, na kterém závisí celková stabilita budovy, je položení základů. Podívejte se na přípravu stabilních základů domu krok za krokem.
Příprava terénu a výkop základových pásů
Prvním krokem je příprava terénu. Ta zahrnuje sejmutí ornice do hloubky 30 cm. Tato část je důležitá pro přípravu půdy na další stavební práce. V případě nerovného terénu se provádí záseky do svahu tak, abyste si připravili rovnou plochu. Rovina je pro stabilní stavbu velice důležitá. Poté se začínají kopat základové pásy do nezámrzné hloubky v místech, kde se budou nacházet nosné zdi. Ty se následně mohou vysypou štěrkem pro srovnání podloží základové spáry nebo se mohou srovnat podkladním betonem pro jednotnou výškovou úroveň základových pasů.
Dalším krokem je položení ztraceného bednění nebo základové pásy ze železobetonu. Volba materiálu závisí na statickém posudku, který určuje, jaké bude zatížení budovy. Vždy záleží na tom, o jakou budovu se jedná, popřípadě v jakém terénu se nachází.
TIP: Abyste předešli sesedání budovy, je důležité prostor mezi základovými pasy důkladně zhutnit.
Stabilní základová deska
Ještě než začnete připravovat základovou desku, nezapomeňte si nachystat kanalizaci a prostupy pro přípojku vody a elektřiny. Následně zasypete štěrkem, který je zapotřebí zhutnit, aby nedocházelo k sesedání, které by mohlo narušit stabilitu budovy.
Na štěrk položte kari síta do spodní třetiny základové desky a jednotlivé výztuže spojte s výztužemi v předem připravených obvodových pásech. Tak budou základy co možná nejpevnější. Pak okolo základů upevněte obvodové desky a nakonec vylijte betonem.
Pozor: Pro uhlazení hladiny betonu nevyužívejte ponorný vibrátor do betonu, aby nedošlo k výškovému posunutí kari sítí. Využijte běžné nebo motorové čeřidlo a pak beton vyhlaďte.
Ztuhlý beton polévejte každý den vodou, aby nedocházelo k jeho degradaci či popraskání. Pokud by byly příliš vysoké teploty, můžete beton zalít vodou i dvakrát denně. Beton řádně vytvrdne za 28 dní. Jakmile beton vytvrdne (délka tvrdnutí je 28 dní), odstraňte obvodové desky a základy jsou hotové. Po položení hydroizolace můžete začít s první řadou obvodových a vnitřních nosných konstrukcí z tvárnic.
Co dalšího má vliv na stabilní a pevnou stavbu domu?
Bez kvalitních základů by budova neměla dostatečnou stabilitu, avšak důležitou roli hraje také stavba nosných zdí, u kterých je zapotřebí dbát na přesnost. Vliv má také uložení nosných překladů nad okenní a dveřní otvory, stavba stropní desky, příček, schodišť mezi patry a konstrukce střechy.
Jak připravit pozemek pro stavbu?
- Důležité je vmezení pozemku, abyste se ujistili, že hranice vašeho pozemku jsou jasně definovány.
- Průzkum a analýza půdy.
- Odstranění stromů a dalších rostlin.
- Vyrovnání terénu v místě stavby.
- Na pozemek by měly být přivedeny veřejné sítě jako voda, elektřina, plyn, kanalizace a připojení na internet.
Žaneta Kadelová