S husa je to jako s pěknou ženou – třeba na ni znát mnoho fíglů. Chovatelé vědí, že čerstvě zabita husa se bude dát snadno škubat aniž abychom jí potrhali kůži, když přes ni přeložíme mokrou utěrku a přežehlíme ji horkou žehličkou.
magazín Vařečka 01.11.2019 12:30 husa, hydinaFoto: Shutterstock
Mastnější husa při pečení přepichujeme vidličkou, aby se uvolnila mast.
A pečená husa bude mít pěknou křupavá kůrku, když ji rozpálenou polijeme naběračkou studené vody a vypečenou šťávou a ještě chvíli necháme v uzavřené nádobě. Tužší husa zas potíráme při pečení čistým olejem. Upečenou husa dokážeme uchovat v zimě měsíc i déle, když ji rozdělenou na porce dáme do kameninového hrnce a zalijeme mastí, aby bylo maso potopené. Starší a tvrdší maso husy změkne rychleji, když ho naklepeme paličkou. Mastnější husa při pečení přepichujeme vidličkou, aby se uvolnila mast, kterou pak sbíráme, aby se neprepaľovala. Husí sádlo se hodí na chléb, k bramborám pečeným ve slupce, ale i do těsta, zejména vánočka s ní je výborná.
Pekingská dobrota
Nejznámějším asijským způsobem úpravy je proslulá pekingská kachna. Na farmách kolem Pekingu se kachny chovají ve speciálním chovu, mají omezený pohyb a jsou vykrmovaná velmi výživnou směsí prosa, fazolí mungo, čiroku a pšenice. Při přípravě kachnu spaří horkou vodou, potřou cukrovým sirupem a postupně se suší horkým vzduchem.